Hacamat Nasıl Yapılır?

Hacamat ehil kişiler tarafından, ayın belirli günlerine göre uygulanır. Yapacak kişi bu işin eğitimini almış, sağlıklı,ehil ve temiz çalışan biri olmalıdır. Hastalıklar hakkında bilgisi olmalı, hastalara uygulanacak yöntemi iyi bilmelidir.

Deri hafifçe bir neşter ile çizilir ve üzerine ağzı geniş bir cam kupa (eskiden bu işlem için boynuz kullanılırmış) kapatılarak vakum etkisi oluşturulur ve kirli kan vücuttan çıkarılır. Bu yöntem vücudun değişik yerlerine uygulanılmakta ve hasta organa yakın yerler özellikle tercih edilmektedir. Örneğin peygamberimiz baş ağrısından dolayı alnının her iki yanından zehirlenmeden dolayı her iki omuz başı arasından topuğundaki bir incinmeden dolayı da ayağının üzerinden kan aldırmıştır.

 

HACAMAT NE ZAMAN YAPILIR?

Hicri ayın 17,19,21. günlerinde özellikle pazartesi, salı, perşembe günleri yaplır. Çünkü bu dönem, vücudun bağışıklık mekanizmasının harekete geçtiği, tüm zararlı maddelere baş kaldırdığı zamandır. Acil durumlarda pazar günü de uygulanabilir. Çarşamba, cuma ve cumartesi günlerinde asla hacamat yapılmaz. Hastanın durumuna göre ayın diğer tek sayılı gecelerinde de yapılabilir. Saat olarak en iyi zaman ise, güneşin doğuşundan sonraki  2. ve 3. saatlerdir.


Hacamat ile Tıbbi Sülük Tedavisinin kombine edilmesi… Hacamat , Tıbbi Sülükten önce uygulanmalıdır, aksi takdirde Tıbbi Sülük kanı sulandıracak ve hacamat esnasında deri altındaki pıhtıların çıkarılması zorlaşacaktır.